Žižkovské věže v Praze si nelze nevšimnout. Televizní vysílač je mnohým trnem v oku jako pozůstatek minulého režimu. Láká umělce a brzy bude i turisty – již nějakou dobu prochází rekonstrukcí a měla by se zde otevřít i restaurace.

Žižkovská věž rozhodně nepatří k věžím, které by dokreslovaly romantickou atmosféru staré dobré stověžaté Prahy. Nicméně je. Byla postavena a nezbývá než ji přijmout. V jedné z anket si dokonce vysloužila titul druhá nejošklivější stavba světa. Svojí ošklivostí a kontroverzností ale provokuje umělce a jistě si jí všímají i davy turistů, které do Prahy každoročně míří.

Mimina na Žižkovské věži

Známý český umělec David Černý, který rád provokuje (mj. autor kontroverzní Entropy) ozdobil v roce 2000 pilíře Žižkovské věže soškami batolat, které šplhají po věži vzhůru – říká se jim Miminka (Babies). Ne všichni tento počin uvítali – někomu se nápad líbil, jiným nikoli. Nutno ale přiznat, že lezoucí batolata industriálně vyhlížející věž oživila a jasně s ní kontrastují.

Káva na Žižkovské věži

Žižkovská věž byla stavěna jako vysílač. Našly se v ní ale také prostory pro kavárnu a restaurace. Bylo by přece škoda nevyužít skvělý výhled, který se z věže naskýtá. V roce 2010 byla ale kavárna i restaurace uzavřeny. Prostory se rekonstruují a není známo, kdy budou opět otevřeny.

Turistům je ale zpřístupněna vyhlídka Žižkovské věže, která se nachází asi ve výšce 93 metrů, do které vás vyveze jeden ze dvou výtahů v hlavním tubusu. Otevřeno je od 10 do 23 hodin – podívat se tak můžete i na romantickou noční Prahu.

Fakta o Žižkovské věži

  • Žižkovská televizní věž je vysoká 216 metrů.
  • Stavěna byla mezi léty 1985 – 1992 Inženýrskými a průmyslovými stavbami Ostrava.
  • Autory návrhu jsou Václav Aulický a Jiří Kozák.
  • Konstrukci věže tvoří tři válcové ocelové tubusy. Hlavní tubus má dva rychlovýtahy.
  • Tubusy nesou tři kabiny (v první je zmiňovaná restaurace), ve druhé vyhlídková kabina, ve třetí – nejvyšší je kabina s vysílací technikou.