Patříte k obdivovatelům vojenské techniky? Zajímá vás historie? Pak byste rozhodně při svých toulkách po České republice neměli vynechat vojenské muzeum Lešany. Kde ho najdete? Na co se můžete při návštěvě těšit?

Vojenské technické muzeum Lešany najdete mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou. Muzeum je situováno v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren.

Expozici tvoří na více než 700 kusů vojenské techniky! Najdete zde nejen historické kanóny, ale také tanky, motocykly, obrněná i nákladní vozidla, osobní vojenská vozidla, stejně tak jako raketovou techniku nebo vybavení ženistů. A to vše v rozmezí od roku 1890 do současnosti.

Vojenská technika je rozmístěna do deseti hal a šesti přístřešků. Nemusíte se tedy rozhodně bát špatného počasí. Ačkoli je muzeum na volném prostranství, úkryt před deštěm zde vždy najdete.

Unikát vojenského muzea v Lešanech

Každého příznivce moderní československé historie jistě potěší ojedinělá sbírka československých vojenských dopravních prostředků, jako jsou tanky, motocykly i velitelské vozy a náklaďáky z let 1918 – 1939. Součástí je také sbírka kanónů Škoda.

Muzeum ale sdružuje i techniku z nedávné historie. Najdete zde raketovou techniku i tanky z výzbroje zemí Varšavské smlouvy i NATO.

Zajímavé akce Vojenského muzea Lešany

Především v letních měsících probíhají v prostorách Vojenského muzea Lešany různé akce spojené s prezentací vojenské techniky. Jednou z největších a nejnavštěvovanějších jsou Tankové dny, jež se pravidelně konají vždy poslední srpnovou sobotu (v roce 2012 však výjimečně budou až 1. září).

Základní informace

Vojenské muzeum v Lešanech můžete navštívit v červnu a v září jen o víkendech (od 9.30 do 17.30 hodin), během letních prázdnin pak od úterý do neděle ve stejný čas. A pozor – vstup je zdarma!