Technické muzeum v Brně má dlouho tradici a v jeho sbírkách naleznete opravdové skvosty. Na co se při jeho návštěvě můžete těšit? Jaké zde najdete expozice?

Technické muzeum nebylo v Brně založeno náhodou – město se během 19. století stalo významným průmyslovým centrem – vznikala zde strojírenská, elektrotechnická i textilní a potravinářská výroba. Samotné Technické muzeum v Brně vzniklo v roce 1961, kdy se od Národního technického muzea v Praze odpojila brněnská pobočka a vytvořila samostatný útvar.

Expozice Technického muzea v Brně

Záběr Technického muzea v Brně je široký. Bez zajímavosti jistě není, že k samotnému muzeu patří i externí památky – Vodní mlýn ve Slupi, Větrný mlýn v Kuželově, Stará huť u Adamova, Kovárna v Těšanech, Areál československého opevnění Šatov a další. Ty jsou ovšem během zimy (od listopadu do března) uzavřeny a veřejnosti se otevírají opět na jaře.

Během zimního období ale můžete navštívit vnitřní expozice Technického muzea v Brně. Oblíbená je například výstava historických vozidel. Podívat se můžete na výrobky historických vozidel zhotovených na Moravě u firem Tatra Kopřivnice, Zbrojovka Brno apod. Expozice je doplněna i dílnou středního podnikatele z třicátých let minulého století. Na výstavě se seznámíte i s vývojem motoristického sportu – například Velké ceny Československa nebo Masarykova okruhu v Brně.

Z dalších expozic Technického muzea v Brně jmenujme alespoň tyto:

  • Kovolitectví
  • Letecká historie
  • Nožířství
  • Od tamtamů k internetu
  • Parní motory
  • Ulička řemesel
  • Vodní motory s památníkem Viktora Kaplana

Informace pro návštěvníky

Technické muzeum v Brně najdete v ulici Purkyňova 105 (Královo Pole). Otevřeno je vždy od úterý do neděle od 9 do 17 hodin. Vstupné včetně Panoramy je pro dospělé 100 korun, zlevněné vstupné je o polovic levnější. Možné je také zakoupit rodinnou vstupenku.

Otevírací doby externích expozic najdete na webových stránkách muzea, podobně jako informace o vstupném. Polední pauza je na všech památkách, které náleží k Technickému muzeu v Brně od 12 do 13 hodin a poslední prohlídka začíná vždy v 16 hodin.