Plánujete výlet na Šumavu? Pak se rozhodně nezapomeňte podívat na rozhlednu Boubín! Co vám nabídne? Stojí opravdu za návštěvu? Jaké turistické trasy k ní vedou?

Všechny trasy vedou k Boubínské rozhledně

Rozhlednu Boubín na Šumavě najdete nedaleko Boubínského pralesa. Dostat se k ní můžete i z dalších turisticky atraktivních míst – je něco málo přes čtyři kilometry vzdálená od Kubovy Hutě a 7,5 km od zámku ve Vimperku.

Vede k ní několik turistických tras. Z Kubovy Hutě se k rozhledně Boubín dostanete po modré trase přes Basumské louky. Z parkoviště před Boubínem k ní dojedete buď po zelené stezce (trasa dlouhá 2 km) nebo přes Boubínské jezero po modré značce (trasa dlouhá 4,5 km). Z Vimperka pak k Boubínské rozhledně vede červená turistická značka.

Historie Boubínské rozhledny

Boubínská rozhledna byla na vrcholu Boubína postavena v roce 2004 na místě, kde do roku 1974 stával triangulační bod s vyhlídkovou plošinou. Jde tedy jen o několik let starou rozhlednu.

Místo pro vyhlídku nebylo vybráno náhodou. Už samotný vrchol Boubína (1 364 metrů nad mořem) nabízí zajímavé panorama a turisté si ji brzy oblíbili. Vidět z ní můžete třeba 200 kilometrů vzdálené Alpy.

Rozhledna Boubín dokonce získala v roce 2011 druhé místo v anketně iDNES.cz o nejhezčí rozhlednu Jihočeského kraje.

Místo, kde nyní stojí Boubínská rozhledna, bylo vyhledávané již v minulých stoletích. Dokazuje to například žulový obelisk, který připomíná návštěvu pražského arcibiskupa B edřicha Schwarzenberga, který na Boubín zavítal v roce 1867.

Základní údaje o Boubínské rozhledně

  • Boubínská rozhledna je dřevěná stavba vysoká 21 metrů. Je asi o dva metry vyšší než okolní vzrostlé stromy, takže nabízí nerušený výhled do okolí.
  • Nosné konstrukce jsou vybudovány ze smrkové kulatiny a jsou zasazeny do čtyř železobetonových patek.
  • Investorem Boubínské rozhledny byla obec Kubova Huť a přispěli na ní také sponzoři. Otevřena byla 3. června 2005.