a cestování
Chýnovské jeskyně: První zpřístupněné jeskyně u nás
Chýnovské jeskyně byly prvním jeskynním systémem, který byl u nás zpřístupněn veřejnosti. Stalo se tak již v roce 1868. Nachází se v jižních Čechách nedaleko měst Tábor a Chýnov. Je to také největší evropské zimoviště netopýra řasnatého. I proto si jeskyně můžete prohlédnout pouze od jara do podzimu. V roce 1949 byla jeskyně vyhlášena přírodní rezervací. Národní přírodní památkou se stala v roce 1992.
Historie jeskyní
K objevení jeskyně se váže několik pověstí. Nejznámější říká, že kladivo lamače Vojtěcha Rytíře zapadlo při práci do skalní pukliny. Protože se nechtěl vrátit bez něj, snažil se do skály dostat. Objevil širokou chodbu, která vedla kamsi do pozemí. Sám se do ní neodvážil, ale o svém objevu řekl lidem. Jako první se do hlubin Chýnovské jeskyně podíval Jan Strnad – strážce Schwarzenberského lomu. Ten je také považován za jejího objevitele.
Zajímavosti Chýnovských jeskyní
Jeskyně vznikla v hornině ze skupiny moldanubika. Ta vytváří na stěnách krásné mramorovité obrazce. Minerály v mramoru dodávají stěnám bílou, žlutou, okrovou, zelenou nebo i namodralou barvu. Často ve stropě uvidíte prohlubně nazvané hrnky (někdy obří hrnce). Každá část jeskynního systému má své jméno. Budete tedy procházet Schwarzenberskou chodbou, podél Chlebové pece, sejdete po Čertových schodech a uvidíte Purkyňovo oko.
Za zmínku stojí zejména kaple svatého Vojtěch. Zde je umístěn kovový kříž na počet jejího objevitele. Na stěně kaple si můžete všimnout zachovalých podpisů objevitelů, i data 1863. To je také datem prvních návštěvníků vedených Janem Strnadem. Součástí Chýnovské jeskyně je i Purkyňovo jezírko – zdroj pitné vody pro obyvatele Chýnova.
Prohlídka Chýnovské jeskyně
Samotná prohlídka je fyzicky náročná. Trvá více než 40 minut a překonáte převýšení 42 metrů. Čeká na vás ale hlavně 400 schodů. Některé jsou dokonce více než 100 let staré. Prohlídku můžete absolvovat od dubna do října. Přesnou otevírací dobu sledujte na webu jeskyní, mění se podle měsíců. Otevřeno mají vždy mimo pondělí každý den. Základní vstupné je 90 korun.
Tento příspěvek napsal jponcarova, February 10, 2012 v 9:33 am do rubriky Přírodní klenoty. Můžete sledovat komentáře na tento článek pomocí RSS 2.0. Komentáře i oznamování momentálně jsou uzavřeny. |
Komentáře uzavřeny.