Pojedete na dovolenou do Chorvatska? Jaké cestovní doklady potřebujete? Stačí vám pas? Jak probíhají kontroly na hraničních přechodech?

Vstupem do Evropské unie a především do schengenského prostoru nám odpadla řada starostí s přechodem hranic. V rámci EU jednoduše cestujeme na občanku, hraniční přechody i nepříjemné kontroly zmizely. Některé evropské země ale členy EU a Schengenu nejsou. Patří k nim právě Chorvatsko.

Jaké cestovní doklady potřebujete do Chorvatska?

I přesto je ale možné cestovat do Chorvatska na občanský průkaz. Vzhledem k čilému cestovnímu ruchu a přílivu českých turistů do země umožňují chorvatské úřady českým občanům vstoupit do země na občanský průkaz. Ovšem pozor! Občanský průkaz musí být vydaný od druhé poloviny roku 2000 a obsahovat strojově čitelnou zónu. Na občanské průkazy vydané od 19. srpna 2011 je možné použít i při cestě letadlem.

V případě, že novější občanský průkaz nevlastníte, budete potřebovat platný cestovní pas. V obou případech se ale obejdete bez víza (platí pro pobyty do 3 měsíců).

Cestovní doklady dětí jedoucích do Chorvatska

Nezletilé děti, které má rodič zapsané ve svém cestovním pase, nepotřebují na cestu do Chorvatska žádný jiný cestovní doklad. Pozor – existují však jistá časová omezení:

  • Dítě zapsané do pasu rodiče před 1. září 2006 takto může cestovat do 15 let.
  • Dítě zapsané do pasu rodiče od 1. března 2008 může tímto způsobem cestovat do 10 let.

Ministerstvo zahraničí ČR ovšem občanům doporučuje, aby dítě přece jen cestovalo s vlastním cestovním pasem.

Doklady, které je dobré mít s sebou

Nejde ale jen o to překročit hranice. Během pobytu se můžete setkat s různými situacemi, které nemusí být příjemné. Občanský průkaz i cestovní pas noste pro jistotu vždy s sebou (na pláž nedaleko hotelu si je samozřejmě brát nemusíte).

Do zavazadel si přibalte také Evropský průkaz zdravotního pojištění, který se vám bude více než hodit v případě nehody. Na tento průkaz vám bude poskytnuta nutná a neodkladná zdravotní péče. Negarantuje vám však náklady na převoz zpět do ČR. Proto je vždy lepší se ještě extra pojistit. Bude vás to sice stát pár stovek navíc, ale jistota je jistota.