Chystáte se na dovolenou do zahraničí, ale nemáte nikoho, kdo by vám pohlídal vašeho čtyřnohého přítele? Vezměte ho s sebou. Do zahraniční je možné cestovat i se psem. Přinášíme rady a tipy, jak na to.

Cestování se psem do Evropské unie

Na cestování se psem do zahraničí je třeba se řádně připravit. Ideální je prostudovat si podmínky a zákony konkrétního státu, do kterého plánujete vyjet. Pokud budete se svým psem cestovat do některého ze států EU, připravte se na to, že musí být, jednoznačně identifikované, musí mít platný pas a podmínkou je i očkování proti vzteklině.

V praxi to znamená, že pes musí být buď tetovaný, nebo musí mít mikročip, se kterým vám pomůže veterinář (čísla tetování nebo mikročipu se pak zaznamenají do pasu). Pozor – například ve Velké Británii uznávají jen označení mikročipem.

Pas pro svého pejska koupíte v zájmovém chovu. Cena pasu je kolem 200 korun.

Cestování se psem do zahraničí mimo EU

Pokud se chystáte se svým pejskem vyjet do státu, který není členem Evropské unie, informujte se o podmínkách na jeho zastupitelském úřadě. Každá země může mít trochu jiné podmínky a bylo by škoda zkazit si neznalostí legislativy dovolenou.

Například Chorvatsko požaduje nejen očkování proti vzteklině, identifikaci zvířete tetováním nebo mikročipem, ale také veterinární potvrzení o stáří pejska a doklad, že v místě je tzv. „příznivá nákazová situace“.

Cestování se psem letadlem

Většina leteckých společností dovoluje přepravovat psa na palubě letadla. Jeho váha ale nesmí přesáhnout 8 kilogramů, jinak bude muset cestovat v nákladovém prostoru, což pro něho může být trochu stresující.

Pejska je nutné umístit ve speciálním boxu, který má nepropustné dno. Podobná podmínka platí i pro případ, že pejsek poletí v nákladovém prostoru.

Cestování autem: Kam umístit pejska?

Jestliže na dovolenou do zahraničí pojedete autem, ideální bude, když pejska budete přepravovat v prostoru odděleném mřížemi. To mu zabrání přeskočit k vám a ohrozit vaši bezpečnost při jízdě.

Během cesty také myslete na pravidelné zastávky a venčení vašeho čtyřnohého spolujezdce. V automobilu také udržujte optimální teplotu, aby se pejsek nepřehřál.