Chystáte se na první cestu do zahraničí s vaším potomkem? Jaké doklady potřebujete? Co si vzít s sebou do letadla? Jak dítě při dlouhé cestě zabavit?

Aby se z rodinné dovolené nestal týden stresu a hádek, je třeba se řádné připravit. Zvláště pak pokud cestujete s dítětem – a navíc do zahraničí. V první řadě je třeba říci, že dnes se do zahraničí s dětmi cestuje zcela běžně – automobilem, autobusem, letadlem. Takže opravdu nemáte čeho se obávat. A nyní k těm praktickým záležitostem.

Cestování s dítětem do zahraničí a doklady

Pro cestování do zahraničí s dětmi platí, že dítě musí mít vlastní cestovní pas nebo musí být zapsáno v cestovním pase rodičů. Nestačí tedy, že máte dítě zapsané v občanském pase. A nespoléhejte na to ani v případě cestování po zemích Evropské unie.

Pozor! Úřady zapisovaly děti do pasů rodičů jen do června minulého roku. Od července 2011 je již nezapisují a děti si tak prostřednictvím rodičů musí zažádat o svůj vlastní pas. Vystavení pasu se může protáhnout až na dva měsíce.

Dítě v letadle

Cestovat v letadle můžete i s velmi malými dětmi. Kočárek si ale do letadla většinou vzít nemůžete. Odkládá se do zavazadlového prostoru. Praxe je taková, že dítě na kočárku dovezete ke vchodu letadla a tam ho zanecháte a na stejném místě si ho pak zase vyzvednete.

Větší děti si cestování v letadle mohou užít. Zajistěte jim okénku u okna, aby mohly pozorovat letadlo při startu a koukat se na obláčky. Při delších cestách je můžete zabavit puštěním pohádek na monitorech, které budete mít před sebou. Pokud máte kojence, vezměte si s sebou také kojeneckou stravu – letušky vám ji rády ohřejí v mikrovlnce.

Cestování s dítětem do zahraničí autobusem

Jestliže vyrážíte na rodinnou dovolenou autobusem, myslete na pohodlí dítěte. Vezměte si s sebou deku a polštář. Dítě se může vyspat relativně pohodlně na vás. Nezapomeňte také na dostatek jídla – občas sice budete dělat zdravotní zastávky, ale na benzínových pumpách koupíte většinou jen bagety.

Nezapomeňte také na oblíbené hračky. Na dlouhou cestu vám možná pan řidič pustí film. Hodí se ale třeba přenosný DVD přehrávač nebo obyčejné karty, které si můžete společně zahrát.